ENGELLİ KİMLİK KARTI

ENGELLİ KİMLİK KARTI HİZMETİ

Bakanlığımıza bağlı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan Engelli Kimlik Kartı yüzde kırk (%40) veya daha yüksek bir oranda engele sahip olan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan engelli bireylere verilmektedir. İlimizde engelli kimlik kartı başvurusu İl Müdürlüğümüz tarafından alınmakta ve ücretsiz olarak kart basımı yapılarak engelli vatandaşımıza teslim edilmektedir. 2008-2018 yılları arasında 2155 engelli vatandaşımıza engelli kimlik kartı verilmiştir.

 

Engelli kimlik kartının faydaları:

 

A)    Devlet tiyatroları engelli kimlik kartı olan vatandaşlarımızdan ücret almamaktadır.

B)    Sinemalarda öğrenci indirimi oranında indirim uygulanmaktadır.

C)    Cep telefonu operatörlerinde ve internet kullanımında indirimler uygulanmaktadır.

D)    Türk Hava Yolarında iç hat uçuşlarda % 20, dış hatlarda % 40 indirim uygulanmaktadır. Ayrıca ‘refakatçi ile seyahat etmelidir' ibaresi bulunan doktor raporunun ibraz edilmesi halinde, engelli yolcu ile aynı seferde seyahat edecek bir refakatçiye de promosyon biletler hariç tüm iç hat biletlerde % 20 indirim sağlanmaktadır.

E)     Devlet Demir Yollarında % 100 indirim uygulanmaktadır.

F)     Belediye otobüsleri, Metro seferleri, TCDD ve Deniz Yollarının şehir içi seferleri ücretsizdir. “Ağır engelli” ibareli raporu olanların bir refakatçisi engelli kişi ile beraber olmak şartıyla ücretsiz ulaşımdan yararlanır.

G)    Şehirlerarası otobüslerde % 50 indirim mevcuttur. Refakatçi indirimi yoktur. İnternetten bilet alımlarında bu indirimden faydalanma şansı yoktur.

H)    Engellilerin spor imkanlarından faydalanmaları için engelliler spor federasyonu kurulmuştur.

İ)       Açık öğretim kayıtlarında ücret alınmamaktadır.

J)       Belediye toplu taşım araçlarından ücretsiz ya da indirimli olarak faydalanmaktadırlar.

K)    H sınıfı sürücü belgesine sahip olan engelliler yurt içinden aldıkları özel tertibatlı otomobillerde, katma değer vergisi indiriminden yararlanmakta ve taşıt alım vergisi ödememektedirler.

L)     B sınıfı sürücü belgesi olan engellilerden uygun şartları taşıyanların yurt dışından getirtecekleri özel tertibatlı otomobiller için gümrük vergisi muafiyeti uygulanmaktadır.

M)   ÖTV indirimi ile alınmış olması şartı ile engelli araç park yerlerine araç park edebilirler.

N)    Otobanlarda 15 dakikaya kadar araçlarını yol kenarına çekebilirler.

O)    Havaalanlarında, Belediye tarafından işletilen otoparklardan ücretsiz yararlanabilirler.

P)     ÖTV indirimli aracı olanlar yaşadıkları evlerin önüne ilgili belediyeye müracaat ederek Engelli Araç Park Yeri yaptırabilir.

Q)    ÖTV indirimli alınan araçlar için Trafik Tescil Şubesine dilekçe ile başvurarak engelli araç park kartı temin edilebilir.

R)    Araç muayene istasyonlarında engellilere ait ÖTV indirimli araçlara öncelik hakkı vardır.

S)     Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün öğrenci yurtlarından engelli öğrenciler istemde bulunmaları halinde faydalanabilmektedirler.

T)     Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından uygulanan harç ve öğrenim kredisi tahsisinde % 40 ve üzerinde engelli olduğunu belgeleyenlere öncelik tanımakta ve harç kredisinin geri ödenmesinde yönetim kurulu kararı ile %50 indirim yapılmaktadır.

U)    % 90 ve üzeri raporu olanlar motorlu taşıtlar vergisinden muaftırlar.

V)    Serbest meslek erbabı ve ücretli çalışan engelli vatandaşlar ile kendisi engelli olmasa bile ailesinde engelli kişi bulunan serbest meslek erbabı ile ücretliler vergi indiriminden faydalanırlar.

W)  EKPSS neticesine göre kamuda açık bulun engelli kontenjanlarına atamaları yapılır.

X)    İşverenler belli bir mesleği olan engellileri mesleği gereğince çalıştırmak zorundadır.

Y)    Engellilik oranı ve dönemine bağlı olarak erken emeklilik hakkı mevcuttur.

Z)     Türkiye’de engelli vatandaşlarımız için Türkiye iş Kurumu, Halk Eğitim Merkezleri, Mesleki Eğitim Merkezleri, Belediyeler ve engellilerle ilgili dernek ve vakıflar tarafından meslek edindirme kursları açılmaktadır.