10-16 Mayıs Engelliler Haftasında Engel Tanımayan Kardeşlerimizle Birlikte Olduk.

          10 - 16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle İl Müdürlüğümüz tarafından  bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Haftanın açlışı Yavuz Selim Meydanındaki  Atatürk Anıtına Çelenk Sunumu Töreni ile başladı. Çelenk Sunma Törenine İl Müdürümüz Mustafa ARSLAN, il protokolü, STK'lar, personel engelli bireyler ve aileleri katıldı.
       Saat 14:00 da Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda "Engelli Sorunları ve Çözüm Önerileri" Çalıştayı Valimiz Dr. Osman VAROL'un Başkanlığında İl Müdürümüz Mustafa ARSLAN, İl protokolü, STK temsilcilerinin katılımıyla düzenlendi.
Aynı günün akşamında Valiliğimiz himayelerinde İl Müdürlüğümüzün organizasyonuyla Valimiz Dr. Osman VAROL engelli bireyler ve ailelerini onuruna iftar yemeği verdi. Yemeğe Valimiz Dr. Osman VAROL, eşi Funda VAROL hanımefendi, İl Müdürümüz Mustafa ARSLAN, il protokolü, STK'lar, engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı. 

      Büyük Amasya Otelindeki yemekte konuşan Valimiz Dr. Osman VAROL, “Toplumun eşit birer ferdi, eşit birer bireyi olan engelli kardeşlerimizin topluma katılımlarıyla ilgili hassasiyetimizi sadece bu hafta değil, yılın her günü her saati tüm etkinliklerimizde tüm faaliyetlerimizde tamamen odakta bulundurmamız gerekiyor” dedi. Engellilik kavramının tamamen göreceli bir kavram olduğunu belirten Vali Varol, “Kimin kime göre daha fazla, daha az engelli olduğu tamamen bakış açısına göredir. Eğer gerekli olanaklar sağlanırsa engelli diye adlandırdığımız vatandaşlarımız aslında diğer bireylerin sahip olduğu tüm haklara sahip olabilir. Onların yapabildikleri tüm şeyleri yapabilirler. Bizim de görevimiz engelli vatandaşlarımızı hukuki statüleri olan toplumun eşit ferdi olmalarını, aynı zamanda fiilen de gerçekleştirmek için gerekli tedbirleri almaktır. Bunun için biz sivil toplum kuruluşlarımızla siyasetçilerimizle, yönetimimizle yerel yönetimlerimizle sürekli olarak gayret içerisinde çalışıyoruz” diye konuştu.
         Vali Varol, yapılan duanın ardından masalarını dolaşıp fotoğraf çektirdiği vatandaşların Ramazan-ı Şeriflerini tebrik etti.