15 Temmuz 2016’da TÜRKSAT’ta Görev Yapmakta İken Darbenin Püskürtülmesinde Kilit Rol Oynayan ve Bu Uğurda Şehit Düşen Ahmet Özsoy’un Ailesi Ziyaret Edildi

Valimiz Dr. Osman VAROL, İl Müdürümüz Mustafa ARSLAN ve protokol 15 Temmuz Halkın Direnişi şehitlerinden Ahmet Özsoy’un ailesini ziyaret ettiler. Ziyarette Garnizon Komutan Vekili Albay Fatih Akbulut, Amasya Üniversitesi 

15 Temmuz 2016 günü FETÖ’cü hainler, Ankara’da bulunan TÜRKSAT Kampüsü’nü ele geçirip yayınları durdurmak üzere harekete geçmişti. Ancak TÜRKSAT’ta görevli bulunan sorumlu personel Ahmet Özsoy, darbeci hainlerin planlarını ters çevirdi. Darbenin püskürtülmesinde kilit rol oynayan isimlerin arasında olan Özsoy, hainlerin makineli tüfekli saldırısında şehit oldu.

Tesislerden sorumlu olan 49 yaşındaki Ahmet Özsoy, hain girişim esnasında adeta bir destan yazdı. TRT'ye el konulduğu haberini alan Özsoy, yanındaki personel ile beraber 2 kepçe ve 1 itfaiye aracı ile Konya sapağındaki TÜRKSAT’a giden yolu kapattı. Bu kez helikopterle TÜRKSAT’a ulaşan darbeci askerler, TRT hariç bütün yayınların kapatılmasını istedi ancak tecrübeli olan ekip, bu işlemi yaklaşık bir saat boyunca engelledi. Darbeciler oyalandıklarını anlayınca tesisi boşaltarak büyük çanak antene zarar verdi ancak yayınları kesmeyi başaramadı.

01.55 sıralarında TÜRKSAT’a baskın düzenleyen darbecileri kontrol etmek için tesislere dönen Özsoy ve ekibi, hainler tarafından kurumun girişinde makineli silahlarla tarandı. Ahmet Özsoy, arkadaşı Ali Karslı ile birlikte içerisinde bulunduğu araçta şehit edildi.

Anma programlarını icra ettiğimiz 15 Temmuz Halkın Direnişinde şehadete eren Ahmet Özsoy’un ağabeyi Mehmet Özsoy, Vali miz Osman VAROL, İl Müdürümüz Mustafa ARSLAN ve beraberindeki ziyaretçilere böyle anlamlı bir zamanda kendilerini ziyaret ettikleri için teşekkürlerini iletti.

Vali Varol, 15 Temmuz gecesi milletimizi savunmak adına tahsis edilen silahları millete çeviren hainlere karşı, tıpkı Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi iman dolu göğüsleriyle kendilerini siper eden Ahmet Özsoy ve diğer bütün şehitlerimizin; vatanımızı ve milletimizi müdafaa uğruna canlarını veren aziz şehitlerimizin ilelebet gönüllerimizde ve hatırlarımızda olacağını dile getirdi.