15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı Çerçevesinde İl Müdürlüğümüz Tarafından İlimiz Genelindeki Şehit Yakınları ve Gazilerimiz Onuruna Akşam Yemeği Verildi.

Valimiz Sayın Dr. Osman VAROL’un himayesinde İl Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen etkinliğe şehitlerimizin aileleri ve yakınları ile gazilerimiz, aileleri ve yakınları katıldı. Ayrıca Amasya Milletvekilleri Levent Karahocagil ve Hasan Çilez, Garnizon Komutan Vekili Albay Nihat Ergün, Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Özkan Edip Akgülay, Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Amasya Barosu Başkanı Ahmet Melik Derindere, Vali Yardımcıları Turgay İlhan ve Ferhat Burakgazi, ilçe kaymakamları, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çittır, kamu kurum ve kuruluş müdürleri de etkinlikle yer aldı.
 
Yemeğin ardından İl Müftüsü Abdulkadir Keşvelioğlu’nun bütün şehitlerimiz için yaptığı duaya hep birlikte iştirak edildi. Duanın ardından Valimiz Dr. Osman Varol yaptığı konuşmada şunları dile getirdi.
 
“2 yıl önce 15 Temmuz akşamı birçok insanın ömrü boyunca karşılaşma ihtimali olmayacak kötü bir durumu yaşadık. Çok kısıtlı kaynaklar ve çok büyük fedakârlıklarla temin edilen silah ve mühimmatlar, ülkemizi korumaları için kendisine güvenilen, konfor ve imkân sağlanan bir grup gönülleri ve beyinleri zehirlenmiş kitle tarafından kendi insanımıza çevrildi. Korumaları gereken tüm değerlere saldırarak, onları yıkarak çok farklı, tamamen hastalıklı bir düzen kurmaya çalıştılar. Milletin iyi niyetinin ve hoşgörüsünün arkasına sığınarak elde ettikleri pozisyonlarla tabiri caizse tam bir ayaklanma örneği gerçekleştirdiler.
 
Biz millet olarak tarihte birçok ilki gerçekleştirdik. Dünyada ilk olarak emperyalist güçlere karşı zafer kazanıp diğer ülkelerin bağımsızlık yolunda ilerlemesine örnek oluşturduk. Ama bu kez maalesef çok kötü bir ihanet yaşadık. Tarihte eşi benzeri görülmemiş ve görülmeyecek bir ihanet yaşadık.
 
Bunun hatırasını canlı tutmamız gerekir diye düşünüyorum. O talihsiz akşamda 249 vatandaşımız topa ve tüfeğe, sonunu düşünmeden, demokrasisini ve milli birliğini korumak için cansiperane bir şekilde mücadele etti. Şehitlerimizin, gazilerimizin fedakârlıklarını bir an bile unutmamamız gerekiyor.
 
Tabi bu esnada yapmamız gereken ön önemli şeylerden bir tanesi bundan iyi bir ders çıkartmak. Bizler devlet olarak gerekli tedbirleri almalı ve vatandaşımız bu konuda doğru dersleri çıkarması için onlara yardımcı olmalıyız. Bu sakin ve olağan yaşantımızı sürdürmek bir şekilde olacaktır ancak bundan sonra bizlere düşen görev yetiştirdiğimiz evlatların hiç kimsenin uşağı olmadan sadece ülkelerini düşünerek yetişmelerini sağlamaktır.
 
Bu vesileyle yarın, 15 Temmuz günü düzenleyeceğimiz yürüyüş ve etkinliklere tüm yurttaşlarımızı bayrağımızla, Türk Bayraklarıyla bizlerle birlikte tüm dünyaya demokrasinin öneminin göstermeye davet ediyorum.”
 
Konuşmasının ardından Valimiz tek tek tüm masaları dolaşarak şehitlerimizin aileleri, gazilerimiz ve yakınları ile ilgilendi. Etkinliğe katılım gösterdikleri için teşekkürlerini iletti.