15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı Çerçevesinde İlimiz Genelindeki Şehit Yakınları ve Gazilerimiz Onuruna Akşam Yemeği Düzenlendi

15 Temmuz 2016 hain darbe girişimi halkın iradesi ve birbirine kenetlenmesi ile bertaraf edildi. Artık 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak her yıl anılan bu önemli gün için Valiliğimiz himayesinde İl Müdürlüğümüz koordinesinde  şehitlerimiz ve gazilerimiz onuruna; Amasya’da ikamet eden tüm şehit yakınlarına, gazilere ve yakınlarına akşam yemeği verildi.

 Düzenlenen akşam yemeğine şehit aileleri, gazilerimiz ve aileleri katıldı. Ayrıca Amasya Milletvekilleri Mustafa Tuncer ve Hasan Çilez, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Nihat Ergün, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, İl Müdürümüz Mustafa ARSLAN  ve protokol üyeleri katıldı.

Vali VAROL etkinlikte yaptığı konuşmada şunları dile getirdi:

“15 Temmuz 2016’da dünya tarihinde nadir görülen ihanetlerden bir tanesini yaşadık.”

15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden tam 3 yıl geçti. Bu ülkede yaşamış, bu ülkenin ekmeğini yemiş ama arka planda çok farklı niyetleri olan bir grup insanın, kendi milletine hiç acımadan kurşun sıktığı, bomba yağdırdığı, bu vatanın menfaatlerini çok basit bazı çıkarlar için başka ülkelere, başka gruplara sattığı ve bizlere çok acı ama çok anlamlı bir deneyim yaşattığı bir gün 15 Temmuz.

“Acılarını hatırlamak istemediğimiz ama manasını ebediyen unutmayacağımız ve unutturmayacağımız çok büyük bir olayın yıl dönümü.”

Gerçekten çok zor bir coğrafyada, çok kıymetli bir coğrafyada yaşıyoruz. Daha bugün Jandarma Teşkilatı’ndan 3 tane canımızı kaybettik. Bu vatanın muhafazası için sürekli olarak canlarımızdan canlar gidiyor.

“Bu milletin son ferdi ayakta durduğu sürece bu vatan ilelebet bizim yurdumuz olarak kalacak.”

Yemeğin ardından İl Müftüsü Abdulkadir Keşvelioğlu’nun bütün şehitlerimiz için yaptığı duaya hep birlikte iştirak edildi. Duanın ardından Vali Varol tek tek tüm masaları dolaşarak şehitlerimizin aileleri, gazilerimiz ve yakınları ile sohbet etti. Etkinliğe katılım gösterdikleri için teşekkürlerini iletti.