Amasya Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde Görev Yapan Sosyal Çalışma Programı Katılımcıları Üniversiteli Öğrencilerden Duyarlı Davranış

Amasya Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde Görev Yapan Sosyal Çalışma Programı Katılımcıları Üniversiteli Öğrencilerden Duyarlı Davranış

 

İŞKUR, Sosyal Çalışma Programı ile Yaz tatilini verimli bir şekilde geçirmek isteyen üniversiteli gençlere fırsat sundu. Program, ilimizde de uygulanmaya başladı. Cumhurbaşkanlığı Birinci 100 Günlük İcraat Programı kapsamında bulunup üniversite öğrencilerinin çalışma hayatı ile tanışmasını sağlamayı amaç edinen programda gençlere çalışma disiplini kazandırmak, insani değerlerinin geliştirilmesini desteklemek, toplumsal faydanın yüksek olduğu kamusal alanda sunulan hizmetlere üniversite öğrencilerinin geçici süreyle katılımlarının ve aynı zamanda geçici gelir elde etmeleri hedeflenmiştir. Ayrıca programın İŞKUR ile gençler arasındaki iletişimi ve işbirliğini artıracağı da değerlendirilmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa ARSLAN üniversite öğrencilerinin çalışma hayatıyla tanışmalarını sağlamak ve onlara çalışma disiplini kazandırmak maksadıyla düzenlenen Sosyal Çalışma Programları kapsamında Müdürlüğümüzde 19 üniversite öğrencisinin göreve başladığını söyleyerek Sosyal Çalışma Programlarının, gençleri geleceğe hazırlamayı hedefleyen yeni aktif iş gücü piyasası araçlarından birisi olacağını belirtti.
Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Osman YILMAZ ise yaptığı açıklamada  "Bu program sayesinde gençlerimiz yaz tatillerini, sosyal sorumluluk bilinçlerini artırıp verimli bir şekilde değerlendirecekler. Ayrıca cep harçlıklarını çıkaracaklar ve emekliliklerine sayılacak sigortalılıkları yapılacak" dedi.
SÇP'lerin Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında, 3 ay süreyle düzenleneceğini aktaran YILMAZ, program süresinin öğrencilerin tatil süresince kendilerine zaman ayırabilmeleri maksadıyla haftada 3 gün ile sınırlandırıldığını belirtti. "Temmuz ayı itibarıyla başlayacak Sosyal Çalışma Programları ile asıl maksadımız üniversite öğrencisi gençlerimizin iş hayatına girişlerinde en az teknik beceriler kadar önemli olan; takım içinde çalışma, organize olabilme, iletişim kurabilme, analitik düşünme gibi sosyal becerilerini geliştirerek mezun olduktan sonra iş hayatına girişlerini kolaylaştırmaktır. Bu programla öğrencilerimiz toplumsal faydanın yüksek olduğu hizmetlere katılarak iş tecrübesi edinmiş olacaklar ve ayrıca öğrenciler Programlardan bu yaz döneminde en fazla 39 gün, öğrencilik hayatı boyunca ise toplamda 90 gün faydalanılabileceğini ifade etti.
Program kapsamında Amasya Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde görev yapmaya başlayan Sosyal Çalışma Görevlisi Katılımcıları üniversite öğrencileri, KIZILAY ’ın  yürütmüş olduğu “Kurban Bağışı Kampanyası” na ait broşürleri “Kurban Bereketini Yıl Boyu Yaşatıyorsan HİLAL OLSUN TÜRKİYE!” diyerek, gönüllü olarak tüm Amasya halkına dağıttılar.