ASDEP Personelimiz Hane Ziyaretleriyle Tüm Amasya Halkına Ulaşmayı Hedefliyor.

             Aile Destek Projesi Kapsamında İlimiz ASDEP Personeli hane ziyaretlerine devam ediyor. Kurşunlu Mahallesinde hane ziyaretlerine devam eden ASDEP Personelimizi İl Müdürümüz Mustafa ARSLAN, İl Müdür Yardımcımız İsmail CITTIR ve Merkez Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü İ. Ercan DOYRAN ziyaret ederek başarı dileklerinde bulundular.
               İl Müdürümüz Mustafa ARSLAN; Türkiye genelinde altı ilimizde pilot uygulama olarak başlayıp daha sonra ülkemiz genelinde uygulanan Aile Destek Programı (ASDEP) kapsamında 2017’den itibaren Amasya İl merkezinde ve Merzifon ilçe merkezinde çalışmalar devam ediyor.
Aile Destek Programı (ASDEP); aile ve bireylerin, sosyal sorunlarının daha hızlı tespiti ile sosyal hizmetler ve sosyal yardımlar başta olmak üzere, kamu hizmetlerine daha hızlı erişimini sağlamak amacıyla tasarlanmış bir programdır. Bu programda vatandaşların herhangi bir talebi olmaksızın arz odaklı hizmet vermenin yanı sıra vatandaşın talebi doğrultusunda da hizmet verilmektedir.
          Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın öncülüğünde İl Müdürlüğümüze bağlı Amasya Sosyal Hizmet Merkezi ve Merzifon Sosyal Hizmet Merkezi tarafından yürütülen ASDEP programı, aile ve bireylerin sosyal yardım ve sosyal hizmetlere olan ihtiyaçlarının tespiti, ihtiyaca göre sosyal yardım ve sosyal hizmet modellerin planlanması ve uygulanması, gerektiğinde diğer kamu hizmetlerinden (eğitim, sağlık, istihdam vs.) yararlanılmasının sağlanması, sosyal risklerin belirlenmesi ve önleyici tedbirlerin alınması, etkili bir izleme / denetim sisteminin oluşturulması amacıyla sürecin tüm aşamalarında rehberlik ve danışmanlık hizmetlerini de içeren bir programdır. ASDEP ile nihai olarak, yaşam koşullarının iyileştirilmesi amaçlanmaktadır.
         Bu Program ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın tarafından sunulan sosyal yardım ve sosyal hizmetler başta olmak üzere kamunun imkânları ve hizmetleri konusunda desteğe ihtiyacı olan kişi ve ailelere ulaşılması, psikososyal ve ekonomik durumlarının incelenerek değerlendirilmesi ve ihtiyaç duyulan hizmetlerden yararlandırılmalarına yönelik, rehberlik ve yönlendirmenin yapılması suretiyle vatandaşlarımız ile kamu hizmetlerinin daha hızlı buluşturulması ve aile ve kişilerin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüzün hizmetlerinden yararlanma süreçlerinin izlenmesi hedeflenmektedir.
          ASDEP Projesi kapsamında Amasya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğünde 6, Merzifon Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğünde ise 3 ASDEP görevlisi hizmet vermeyi sürdürmektedir. ASDEP Projesi kapsamında Sosyal Hizmet Merkezleri tarafından risk haritaları oluşturularak öncelikli olarak illerin ve ilçelerin en riskli bölgelerinden alan taraması yapılmaya başlanmıştır. Bu kapsamda Amasya merkezde Şeyhcui Mahallesi, Göllü bağları Mahallesi, Fındıklı Mahallesi, Sarılar Mahallesi, Kurşunlu Mahallesi olmak üzere toplam 7336 hane ziyareti, Merzifon da ise Hoca Süleyman Mahallesi, Hacıbalı Mahallesi, Naccar Mahallesi, Nusratiye Mahallesi, Camicedit Mahallesi, Abidehatun Mahallesi, Bahçecik Köyü ve Muşruf Köyü olmak üzere toplam 2706 hane ziyareti yapılmıştır. Vatandaşların herhangi bir talebi olmaksızın arz odaklı hizmet vermeyi sürdürerek, Eylül ayı itibariyle Amasya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü ASDEP görevlileri ihtiyaç sahibi 1271 aileye, Merzifon Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü ASDEP görevlileri ihtiyaç sahibi 170 aileye rehberlik yapmıştır. ASDEP hizmetinin ilimizde başladığı tarih olan 2017 yılından itibaren Amasya İl genelinde toplam 10042 hane ziyareti yapılmış ve 2018 yılında da alan taramasına devam ederek tüm Amasya halkına ulaşmayı planlanmaktadır açıklamalarında bulundu.