İl Müdürümüz Mustafa ARSLAN, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Dolayısıyla Gerçekleştirilen ‘Darbe Hasarı’ Konulu Konferansa Katıldı

Valimiz DR. Osman VAROL “15 Temmuz’un acısını, acılarını unutmak istiyoruz ama manasını, o gün akşam neler olduğunu, bunun derininde ne yattığını unutturmayacağız” dedi.

Konferansın açılışında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ve önderliğinde milletimizin gücüyle tarihimizin en büyük ihanetinin atlatıldığını vurgulayan Vali Varol, “O akşam o fırtınayı atlatmak ancak milli birlik ve beraberlikle mümkündü. Türkiye’nin her tarafında her türlü görüşten insanlarımız bir araya gelip bu ülkenin kendilerinin olduğunu, hiçbir şekilde kendi iradelerinin izin verdiğinin dışında bir planı, programı, tasarıyı kabul etmeyeceklerini, herhangi bir büyük planın parçası olmayacaklarını ve bu milletin bu toprakların asıl sahibi ve egemeni olduğunu dünyaya haykırdılar” diye konuştu.

15 Temmuz ihanet girişiminin ders alınması gereken çok vahim bir olay olduğuna değinen Vali Varol, “Bizim milletimiz çok büyük. Bu topraklarda yaşamak her millete nasip olmaz. Böyle zor topraklarda da zaten her millet bu kadar uzun süren hayatını sürdüremezdi, idame ettiremezdi. Sürekli olarak bunun bedelini ödedik, ödüyoruz. Milletimiz ferasetini korudukça, birlik, beraberliğini muhafaza ettikçe, sahip olduğu değerleri, inancının ne olduğunu, töresinin, tarihinin, ecdadının ne, kimler olduğunu bildikçe, bunu hatırladıkça bunu çocuklarımıza, torunlarımıza unutturmadığımız sürece üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir zorluk olmadığını düşünüyorum. Bu duygu ve düşüncelerle 15 Temmuz şehitlerimizi, Millî Mücadele’nin içerisinde yer almış tüm şehitlerimizi, terörle mücadele ve diğer operasyonlarda vatanın birliği, bütünlüğü, milleti için canını vermiş tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyorum. Gazilerimize hayata olanlara sağlık, sıhhat diliyorum” ifadelerini kullandı.

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı ile askeri ve mülki erkanın da yer aldığı konferansta konuşan Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, 15 Temmuz gecesi Anadolu insanının kadını, erkeği, yaşlısı, genci köylüsü, kentlisi, işçisi, memuru, esnafı, tüccarıyla hiçbir ayrımı olmaksızın tüm taraflarıyla bir destan yazdığını söyledi.

Aydın, “15 Temmuz'da 40 yıllık plana karşı kurgusuz gelişen bir destandan bahsediyoruz. Yerli işbirlikçi hainler üstünden küresel egemenlere vurulan şamarın Türkiye’nin dış operasyonlara kapalılığı ve yeni bir yükselme dönemine başladığının, ilan ettiğinin yıldönümüdür” şeklinde konuştu.

Konferansın sonunda Vali Varol ile Rektör Elmacı tarafından Prof. Dr. Aydın’a çiçek ve adına dikilmiş olan fidanın sertifikası verildi.