İlimizde Hizmet Vermek Üzere İlk Özel Engelli Bakım Merkezi Açıldı

          İlimizde hizmet vermek üzere ilk özel engelli bakım merkezi açıldı. İlimizde eksikliği  yoğun olarak hissedilen ve bakıma muhtaç engellilere yatılı olarak hizmet verecek olan Özel Amasya Tekin Engelli Bakım Merkezi hizmete başladı. Yeni açılan bakım merkezi ilimizde ilk olma özelliği taşımaktadır.
             11.09.2018 tarihinde Şeyhcui Mahallesi Kocabel Caddesi no:1/1-14 Merkez AMASYA adresinde özel bakım merkezi açılması için İl Müdürlüğümüze başvuru yapılmış istenilen belgeler tamamlandıktan sonra yapılan değerlendirme ve işlemlerin ardından 31/01/2019 tarihinde 19 yaş üzeri kadın ve erkek zihinsel engellilere hizmet verecek 44 kapasiteli Özel Amasya Tekin Engelli Bakım Merkezi’nin açılması için İl Müdürlüğümüz tarafından onay verilmiştir.
         Bakanlığımızın bakıma muhtaç engelli bireylere yönelik vermiş olduğu hizmet modellerinden olan özel bakım merkezleri, evde bakımı zorlaşan, bakılamayan veya bakacak kimsesi olmayan engelli bireylere hayatlarının kolaylaştırılması adına devletimizin vermiş olduğu en önemli hizmetlerden biridir.  İl Müdürlükleri tarafından özel bakım merkezlerine yerleştirilen ve devlet tarafından ücreti ödenen bakıma muhtaç kişiler için devlet kişi başına özel bakım merkezine aylık 2611, 94 TL ödeme yapmaktadır. 2017 yılında Amasya il genelinde 66 bakıma muhtaç,  2018 yılında 24 bakıma muhtaç olmak üzere toplamda 90 bakıma muhtaç engelli birey Amasya İlinde olmaması nedeniyle çevre illerdeki özel bakım merkezlerine yerleştirilmiştir. İl Müdürlüğümüze bağlı Amasya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü ve Merzifon Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü Evde Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyeti tarafından yapılan inceleme ve denetimlerde bazı ailelerin engellisine bakacak durumda olmadığı lakin  İlimizde özel bakım merkezi  olmaması nedeniyle çevre illerdeki özel bakım merkezlerine engellilerini vermek istemedikleri tespiti yapılmıştır.