Sosyal Uyum Programı Kapsamında Yabancı Uyruklu Çocuklarımıza Karne Hediyesi Verdik

         Ülkemizde yaşayan sığınmacı ve mülteci çocukların Çocuk Hakları İl Çocuk Komiteleri aracılığıyla topluma uyumlarının sağlanması ve Türk çocuklar ile yabancı uyruklu çocuklarımız arasında karşılıklı diyaloğa ve bilgi alışverişine olanak sağlayacak bir platformun oluşturulması amacıyla Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve  UNICEF Türkiye Temsilciliği işbirliğinde “Sosyal Uyum Programı” başlatılmıştır.

         Bu Program ile çocukların sosyal uyum problemlerini en aza indirmek, toplumdaki mevcut risk ve kaynaklarla ilgili farkındalıklarını arttırmak, haklarına uygun bir yaşam sürmelerini sağlamak ve aynı zamanda kültürler arasında karşılıklı anlayışın ve hoşgörünün geliştirilmesi hedeflenmektedir.
Bu kapsamda Amasya Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak Sosyal Uyum Programına 6,7,8. Sınıf 90 öğrencinin tespiti yapılmış ve bu çocukların topluma uyumu konusunda sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler düzenlenmiştir.
            İki gün sonra yarıyıl tatiline girecek öğrencilere Sosyal Uyum Programı kapsamında karne hediyesi olarak spor malzemesi ve çanta hediye edildi. Kordon Cafe’de düzenlenen kahvaltı programına İl Müdürümüz Mustafa ARSLAN, İl Göç İdaresi Müdürü Bülent SADAL, İl Müdür Yardımcımız Abidin ÖZCAN, Kuruluş Müdürleri, Sığınmacılar ve Göçmenler Dayanışma Derneği Amasya Temsilcisi Melek Sezer ÇALIŞKAN, Dernek Çalışanları, çocuklar ve aileleri katıldı.
         Programda İl Müdürümüz Mustafa ARSLAN; Türkiye'de yaşayan sığınmacı ve mülteci çocukların, çocuk hakları ile çocuk komiteleri aracılığıyla topluma uyumlarının sağlanması ve Türk çocuklar ile arasında karşılıklı diyaloğa ve bilgi alışverişine olanak sağlayacak bir platform oluşturulması amacıyla Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve UNICEF Türkiye Temsilciliği iş birliğinde "Sosyal Uyum Programı" başlatıldığını söyledi. Mülteci ve sığınmacı ailelere Türk halkının gereken misafirperverliği gösterdiğini dile getiren İl Müdürümüz Mustafa Arslan, şöyle konuştu:
"İl Müdürlüğümüz tarafından 'Sosyal Uyum Programı' kapsamında 53 çocukla çalışmaya başlanmış sonrasında bu sayı 90’a ulaşmıştır. Yapılan ev ziyaretlerinde ailelerin ihtiyaçları tespit edilmiş bunların giderilmesi amacıyla çeşitli kurum ve gönüllü kişilerle işbirliği içerisine girilerek ihtiyaçları giderilmeye çalışılmıştır."
         İl Göç İdaresi Müdürü Bülent SADAL, burada yaptığı konuşmada, ülkelerinde bulunan zor şartlar sebebiyle yerini, yurdunu terk ederek Türkiye'ye sığınan mülteci aileleri ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ayrıca Mülteci ailelerin ve özellikle çocukların sosyal uyum problemlerini en aza indirmek adına yapılan çalışmaların çok önemli olduğunu ifade eden SADAL "Aynı zamanda kültürler arasında karşılıklı anlayışın ve hoşgörün geliştirilmesi hedeflenen bu programın çok faydalı olacağına inanıyorum. Programda emeği geçen herkese teşekkür ederim." diye konuştu.
      Program sonunda okulda başarı gösteren öğrencilere İl Müdürlüğümüz tarafından karne hediyesi olarak spor malzemesi ve okul çantası hediye edildi.